Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(MAJA SUSLIN / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Hjältehunden Arthur

Hollywood nästa för gatuhunden Arthur

Av Elin Joleby
Publicerad: 27 nov. 2014
ANNONS

Historien om gatuhunden Arthur, som följde det svenska VM-laget i multisport genom tävlingarna i Ecuador och tillslut fick komma med till Sverige, har blivit en världsnyhet som berört många. Nu vill flera filmbolag ta historien till Hollywood, rapporterar Aftonbladet.
Arthurs nya husse Mikael Lindnord säger till tidningen att nio större filmbolag hört av sig de senaste dagarna med erbjudanden om att göra film av de bådas vänskap.
– Jag har inte förstått det än. För några minuter sedan hade jag Skypemöte med producenten som jobbade med Sagan om Ringen-filmerna. Om en halvtimme ska vi prata med Lionsgate. De pratar om Oscarsgalan och Cannes. Det är surrealistiskt, säger Mikael Lindnord till Aftonbladet.

ANNONS
Även en mängd bokförlag har hört av sig
Aftonbladet

Arthur i världspressen:

Gatuhund startar nytt liv i Sverige
www.telegraph.co.uk
Gatuhund togs till Sverige efter trekking i Ecuador
BBC
Historien kan smälta det hårdaste hjärta
Daily Mail
Extremsportare adopterar hund från Ecuador
tv · BBC
Annons
Planerar du julbord i år? Elite Hotels har julbord med övernattning och frukost på 15 hotell i Sverige
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Hjältehunden ArthurFilm & tvMultisportHollywoodDjur & natur

Hunden Arthur död efter att ha drabbats av tumör

Den tidigare gatuhunden Arthur, som blev världskändis efter att ha slagit följe med ett svenskt multisportlag i Ecuador för sex år sedan, har dött, skriver flera medier.

10 december 2020, 09.48
Arthur och Mikael Lindnord

Hunden Arthurs liv ska bli film med Mark Wahlberg

Historien om hunden Arthur berörda många och nu ska hunden som slog följe med det svenska multisportlaget i Ecuador under 2014 bli film, rapporterar Variety.

28 juli 2019, 21.16
Hunden Arthurs liv blir film med Mark Wahlberg.

Hunden Arthur får eget lopp: ”Det bästa han vet”

Hunden Arthur, som blev känd när den slog följe med det svenska multisportlaget under en tävling i Ecuador för några år sedan, får nu ett eget välgörenhetslopp hemma i Örnsköldsvik. Det rapporterar SVT Nyheter Västernorrland.

21 april 2017, 18.36
Hunden Arthur

Hjältehunden Arthur fri – ”sprang en sväng i skogen”

I dag fick äventyrshunden Arthur äntligen komma ur sin fyra månader långa karantän och återförenas med sin nya husse multisportaren Mikael Lindnord. Ett stort pressuppbåd bevakade Arthurs frisläppande på djursjukhuset i Bagarmossen utanför Stockholm på fredagsmorgonen. Efter en tandoperation kommer Arthur att få följa med Lindnord hem till Örnsköldsvik. – Vi drog ut och sprang en sväng i skogen så fort han blev fri. Det tyckte han om, säger Lindnord till DN.

20 mars 2015, 08.47