Hem
(TT)

Hotet inte riktat mot Lunds universitet – öppnar igen

Lunds universitet har beslutat att öppna portarna igen. Anledningen är att skolledningen fått ny information från polisen, skriver universitetet i ett pressmeddelande. Hotet som skickades till studenter via appen Jodel på söndagskvällen var inte särskilt riktat mot Lunds universitet och därför hävs stängningen.
Skolledningen tog hotet på allvar och valde i natt att lärosätet skulle hålla stängt hela måndagen. Polisen bedömde aldrig hotet som skarpt och menade att man inte hade behövt stänga helt.

Tidigare artiklar

Så här löd hotet:

”Några av er är ok. Gå inte till Universitetet imorgon om ni är i Lund. Kolla nyheterna imorgon morgon. Så länge jodlare.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen