Hem

Hovrätten friar polis som slog man med batong

Hovrätten friar nu den kvinnliga polisman som tidigare dömts för att ha slagit en berusad man med batong i Stockholm. ”Polismannens ingripande med sin hund och batongslag hade varit försvarligt om polismannen verkligen skulle ha blivit angripen, som hon trodde att hon skulle bli. Slutsatsen av detta är att polismannen inte kan dömas för misshandel och att ingripandet var försvarligt”, skriver Svea hovrätt i ett pressmeddelande.
Hela förloppet filmades av ett vittne och fallet blev mycket uppmärksammat och ledde till en diskussion kring hur mycket våld poliser får ta till. Tingsrätten, som dömde kvinnan för misshandel, beskrev polisens agerande som ”massivt övervåld”.

Kvinnlig Polis Slår Berusad Norrlänning Med 14 Batongslag

Bakgrund:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen