Hundratals kom för att sörja Blands ”modiga röst”
Hundratals sörjande väntade i över en timme i den stekheta solen för att släppas in till begravningen av 28-åriga Sandra Bland, som dog i polishäkte efter ett bråk som började med en mindre trafikförseelse. Fallet i Texas är det senaste som väckt ilska och frågor om rasism inom den amerikanska polisen. Obduktionsrapporten visar att Blands död var självmord, men distriktsåklagaren menar att fler bevis behövs.
Vid begravningen var det många som tvivlade på att dödsfallet var självmord, rapporterar SVT. Bland ska ha varit glad över att ha fått ett nytt jobb på ett universitet i Texas.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen