Hundratals poliser rustar för våld vid nazistmöte
I morgon håller nazistiska Svenskarnas parti en manifestation på Gustav Adolfs Torg i centrala Stockholm. Polisen befarar våldsamheter mellan nazister och den autonoma vänstern och kommer ha hundratals poliser på plats.
– Vi har underrättelse på att det kommer ett stort antal autonoma krafter från Danmark. Det handlar om riktiga streetfighters med stort våldskapital, säger en poliskälla till DN.
För en vecka sedan demonstrerade SvP i Malmö. Då skadades flera personer allvarligt och polisens agerande mot motdemonstranterna kritiserades. Stockholmspolisen har studerat händelseförloppet för att säkerställa att det inte upprepas.
– Svårigheten är om andra människor eller grupperingar bestämmer sig för att förstöra den här grundlagsskyddade allmänna sammankomsten som Svenskarnas Parti har, säger Peter Matilainen, insatschef vid Stockholmspolisen, till P4 Stockholm.