Hunger Games-stjärnan: ”Appropriering en löpeld”
Amandla Stenberg, en 16-årig skådespelare som bland annat spelat karaktären Rue i trilogin Hunger Games, har publicerat en video på sin Tumblr där hon går till hårt angrepp mot popstjärnor som Madonna och Taylor Swift. Det rapporterar Hollywood Reporter.
Kritiken bygger på att sångerskorna är tydliga exempel på hur kulturell appropriering sprider sig som en löpeld.
– Appropriering uppstår när en stil har rasistiska generaliseringar i sitt ursprung, men bedöms som cool eller rolig när privilegierade personer anammar dem, säger Stenberg i videon.
Hon menar att stjärnorna tagit till sig kulturella uttryck från svart kultur för att ge sig själva uppmärksamhet och attityd. Bland annat hänvisar Stenberg till Miley Cyrus ”twerkande” och Katy Perrys användande av ebonics.
– Hur skulle det se ut i USA om vi älskade svarta människor lika mycket som vi älskar svart kultur, frågar hon sig slutligen.