Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Landstingshuset, Region Stockholms säte. Illustrationsbild.
Landstingshuset, Region Stockholms säte. Illustrationsbild. (TT)
Granskningen av Ibn Rushd

Ibn Rushd måste betala tillbaka 600 000 i bidrag

Av Joel Malmén
Publicerad: 10 juni 2024
ANNONS

Region Stockholm kräver att det muslimska studieförbundet Ibn Rushd betalar tillbaka 600 000 kronor i bidrag, rapporterar TT.

Enligt en granskning av Folkbildningsrådet använder Ibn Rushd material som är nedsättande mot kvinnor, kopplar judendomen till homosexualitet och refererar till sharialagar.

Enligt kulturnämnden i Region Stockholm bryter studieförbundet mot demokrativillkoren.

ANNONS
Återkravet gäller 2023 års bidrag
TT
Får inga bidrag för 2024
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt från 661 kr/natt
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Granskningen av Ibn RushdIbn RushdRegion StockholmStockholmStockholms län

Studieförbundet Ibn Rushd lägger ner verksamheten

Det muslimska studieförbundet Ibn Rushd lägger ner sin verksamhet, rapporterar TT. Beslutet fattades på en extra förbundsstämma efter att Folkbildningsrådet tidigare meddelat att förbundet inte får något statsbidrag efter i år.

2 oktober 2024, 17.48
Illustrationsbild.

Ibn Rushd: ”Anklagelserna stämmer såklart inte”

Studieförbundet Ibn Rushd slår tillbaka mot anklagelserna mot förbundet.

15 december 2023, 12.26
Anna Waara.

Ministern kallar upp Ibn Rushd: ”Krävs fler svar”

Utbildningsminister Mats Persson (L) kallar upp studieförbundet Ibn Rushd till departementet. Det skriver han på X.

12 december 2023, 13.39
Utbildningsminister Mats Persson på ett dagläger för unga, arkivbild.