Ica självkritiskt: ”Söker kompetens i smala fåror”
Av de tio bolag hos vilka SVT kartlagt mångfalden är det bara Ica-gruppen som velat kommentera nyheten. Ordförande Claes-Göran Sylvén menar mångfald är viktigt för bolaget och är kritisk mot hur styrelsen är sammansatt.
– Att ni nu uppmärksammar det här ger ju oss naturligtvis en knuff att vi behöver öka tempot i den här frågan och se till att vår mångfald blir större och bredare, säger Sylvén och fortsätter:
– Vi söker efter kompetensen i för smala fåror och vi skulle behöva vidga vår syn i var vi kan söka kompetensen till vår styrelse, säger han till SVT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen