Imam i Tyresömoské häktad misstänkt för terrorism
Den femte person som har häktats i terrorutredningen kring moskén i Tyresö är församlingens imam. Det uppger flera av varandra oberoende källor för TV4 Nyheterna.
Den misstänkte mannen i 60-årsåldern som är född och uppvuxen i Somalia är på sannolika skäl misstänkt för grovt deltagande i terroristorganisation. Vilken organisation kommenterar inte Säpo, men bekräftar för TV4 att det finns kopplingar till IS i Somalia.
Den islamiska kulturföreningen som driver moskén har fått nästan en halv miljon kronor i statsbidrag sedan 2016.
– Om det finns en sån här miljö kopplat till en församling så blir det allvarligt och det riskerar också att smutsa ner andra församlingar som inte gjort något fel, säger Isak Reichel, direktör och chef på Myndigheten för stöd till trossamfund till TV4.
Enligt kammaråklagare Lars Hedvall förnekar imamen brott. TV4 har inte lyckats nå mannens advokat.