Införde sex timmars arbetsdag – ”är gladare”
Under en tjänsteresa läste Stockholms-vd:n Linus Feldt på om teorier kring arbetstider och produktion, och när han kom hem till sina sju anställda föreslog han att man skulle testa att dra ner arbetstiden med två timmar per dag.
Ett sätt att klara den kortare arbetstiden har varit att arbeta effektivare och att rationalisera bort tidskrävande – och onödiga – möten.
– Det som hänt är att folk är gladare och har mer energi kvar både på eftermiddagen och på morgonen. Jag har inte sett någon skillnad i produktivitet eller att det kostar företaget pengar, säger Linus Feldt till Nyhetsmorgon i TV4.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen