Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Johan Nilsson/TT)
Omhändertagna barnen i Älvsbyn

Insatsstyrkan har slagit till mot föräldrarna i Älvsbyn

Av Staffan Dickson
Publicerad: 6 okt. 2023
ANNONS

Föräldrarna till tre tidigare LVU-placerade barn i Älvsbyn har gripits och anhållits efter att polisens insatsstyrka slagit till mot deras hem, skriver DN. Barnen flyttades nyligen hem till sina föräldrar, trots att pappan utreddes för barnpornografibrott samt att barnen upprepade gånger vittnat om våld och övergrepp i hemmet.

Pappan greps i hemmet och misstänks för grovt barnpornografibrott och grovt utnyttjande av barn för sexuell posering. Mamman greps på en annan plats och misstänks för underlåtenhet att avslöja grovt utnyttjande av barn för sexuell posering.

I augusti konstaterade kommunen att barnen omhändertagits från sina föräldrar på felaktiga grunder. Efter flera års familjehemsplacering återförenades barnen med föräldrarna och fem handläggare på kommunen stängdes av.

Pappan har tidigare sagt till DN att han nekar till brott.

ANNONS
Polisens händelsenotis
polisen.se
Enligt uppgift mår barnen efter omständigheterna väl
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
DN avslöjade nyligen att polisen hittat stora mängder barnpornografi i pappans dator (3 oktober)
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
S kräver att socialutskottets ordförande Peter Lundberg (KD) avgår efter härvan (5 oktober)
tv+text · Sveriges Television
Peter Lundberg (KD): Jag kommer inte avgå – förstår inte kritiken (5 oktober)
tv+text · Sveriges Television
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Omhändertagna barnen i ÄlvsbynÄlvsbynBrottNorrbottens län

Kommunpolitiker åtalas efter LVU-skandalen i Älvsbyn

Tre kommunpolitiker och två tjänstemän åtalas efter att ha upphävt ett LVU-beslut för tre barn i Älvsbyn 2023. Det rapporterar DN.

19 oktober, 15.14
Arkivbild.

Pappa i Älvsbyn åtalas för sexualbrott mot barn

Den man i Älvsbyn vars tre barn blev tvångsomhändertagna åtalas för grova sexualbrott mot barn, rapporterar lokala medier. De tre barnen var omhändertagna i flera år men återförenades med sina föräldrar hösten 2023. En tid senare greps mannen misstänkt för brotten.

12 november 2025, 17.38
Polisen slog till mot familjen bara månader efter att barnen återförenats med sina föräldrar 2023.

Pappan i Älvsbyn på fri fot – barnen omhändertas

Den pappa i Älvsbyn som misstänkts för grovt barnpornografibrott, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering samt grovt sexuellt övergrepp mot barn har släppts på fri fot, rapporterar SVT Nyheter Norrbotten.

4 december 2023, 10.58
Föräldrarna misstänks för sexualbrott och skyddande av brottsling.

Utredning: Älvsbypappan allvarligt psykiskt störd

Pappan i Älvsbyn som sitter häktad misstänkt för barnpornografibrott och grovt sexuellt övergrepp mot barn kan lida av en allvarlig psykisk störning, skriver DN och Piteå-Tidningen. Det visar en så kallad liten sinnesundersökning som gjorts på uppdrag av Rättsmedicinalverket.

14 november 2023, 15.01
Illustrationsbild