Isis bilder jämförs med massakern i Srebrenica
Terrorgruppen Isis har twittrat bilder på hur de kör iväg irakiska män på lastbilsflak och skjuter ihjäl dem en efter en. Isis hävdar själva att de har avrättat 1700 personer. Om bilderna är äkta så är det fråga om en allvarlig krigsförbrytelse, säger Pål Wrange, professor i folkrätt, till Svenska Dagbladet. Han jämför avrättningsmetoden med med massakern i Srebrenica i Bosnien 1995.
– Det är inte lika många personer som i Srebrenica, men det här att man packar upp massa män på ett lastbilsflak och kör iväg till en avrättningsplats, det tillvägagångssättet är ovanligt. Det är vanligare att man urskiljningslöst dödar civila, säger Pål Wrange.
Bakgrund:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen