Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(VALERIANO DI DOMENICO / AFP)
Reaktioner på Fifa-utredningen

Johan Esk: ”Blatter ljög in i det sista”

Av Elin Joleby
Publicerad: 3 juni 2015. Uppdaterad: 3 juni 2015
ANNONS

Fifa-presidenten Sepp Blatters sista lögn blev hans värsta, skriver DN:s Johan Esk efter beskedet att Blatter själv väljer att avgå. Hans motivering ger Esk inte mycket för. ”Fifa behöver omstruktureras. Han har inte världens stöd. Därför avgår han. Av all mundiarré den mannen kommit med genom åren så var nog det där det värsta. Om Blatter hade menat det hade han avgått redan före valet”, skriver Esk, som menar att avgången bara har att göra med att Blatter insett att han inte skulle kunna komma undan alla skandaler.
SvD:s Anders Lindblad skriver att vem som helst i dagsläget är bättre som ordförande än Blatter och att det inte fanns någon annan utväg. ”Nu måste all skit upp till ytan för att reningsbadet verkligen ska göra nytta”, skriver han och fortsätter:
”Jag vill se Sverige och fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson flytta fram positionerna i Fifa och tydligt kräva en radikal översyn vad gäller öppenhet och transparens.”

ANNONS
Johan Esk: ”Efter valsegern visade det sig snabbt att allt varit tomma ord”
krönika · Dagens Nyheter
Anders Lindblad: ”Nu måste all skit upp till ytan”
krönika · Svenska Dagbladet
Erik Niva: ”Just nu har jag en grav att dansa på”
krönika · Aftonbladet
Robert Börjesson: ”Inser han att FBI-snaran dras åt?”
krönika · Expressen

Bakgrund:

Fifaskandalen: Detta har hänt
tv · Sveriges Television
Fifas skandaldygn – timme för timme
Dagens Nyheter
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Reaktioner på Fifa-utredningenFifaFotbollSepp BlatterJohan EskAnders Lindberg

Marta: ”En kvinna kan ta över Fifa”

Fotbollsikonen Marta uttalar sig nu om Fifas framtid. Nästa alla av de kandidater som pekats ut som Sepp Blatters efterträdare är män, Marta poängterar i en intervju med Bloomberg att en kvinna lika gärna kan få uppdraget.

4 juni 2015, 09.43

Beckham fördömer Fifa: "Avskyvärt"

Englands förre landslagskapten David Beckham fördömer den korruption som avslöjats inom Fifa. – De saker vi nu vet har hänt var avskyvärda, oacceptabla och hemska för sporten som vi älskar så mycket, säger han till nyhetsbyrån AP, rapporterar Expressen.

4 juni 2015, 08.57
David och Victoria Beckham

Sponsorerna gläds åt Blatters sorti: ”Uppmuntrande”

Stora sponsorer som Coca-Cola, McDonald´s, Visa och Adidas är lättade efter beskedet att Sepp Blatter avgår som Fifa-ordförande. ”Det är uppmuntrande att Fifa inser vidden av de reformer som krävs”, skriver Visa i ett uttalande. ”Vi välkomnar Fifas vilja att förändras”, meddelar Adidas.

3 juni 2015, 11.20
Blatter.

”Fotbollsrevolutionen är genomförd”

Aftonbladets Erik Niva njuter efter Sepp Blatters avgångsbesked: ”Fotbollsrevolutionen är genomförd nu. Det här är vår Berlin-mur, vårt Tahrir-torg och det är därför också vår skyldighet att låta det bli glädjens och tillförsiktens kväll. Sepp Blatter var aldrig någonsin fotbollens enda problem – inte det största heller – men han var den enskilt tydligaste symbolen för en idrott som var på god väg att äta upp sig själv” skriver han i Sportbladet.

3 juni 2015, 07.41
Niva, Blatter