Johan Esk: Lägg ner eller gör om Fotbollsgalan
Fotbollsgalan har för många förlorare. Därför, menar Dagens Nyheters Johan Eks, är det dags att lägga ner eller göra om galan. Bland annat föreslår han att tiden för galan ska variera så vartannat år ligger vid damlandslagets samling.
Esk rasar som många andra över att hyllningen av Sjögran ströks och hur damfotbollen behandlades under galan. ”Problemet är att ingenting verkar ha hänt sedan Tina Nordlund i ett tacktal på galan för 14 år sedan sarkastiskt konstaterade att det var kul att hon som damspelare i alla fall fick synas en kort stund”, skriver han innan han vänder kikarsiktet mot sig själv. ”Jag och alla andra mediemänniskor hycklar hysteriskt. Vi som annars nästan bara bryr oss om män som idrottar”, skriver Esk.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen