Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(ANDERS WIKLUND / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Fifa-härvan

”Katastrofal ledare för världens största sport”

Av Helena Sällström
Publicerad: 29 maj 2015
ANNONS

Att Sepp Blatter blir kvar som Fifa-president är en katastrof, skriver Sportbladets krönikör Simon Bank som liknar honom vid en Napoleon som inte kan släppa taget om sin makt:
”Vad är det som driver en jagad, avskydd, bespottad 79-åring att fortsätta krama det sista ur makten när han kunde dra sig tillbaka, åka hem till sitt örnnäste i Rhône-dalen, gå till sin favoritbagare och köpa det där speciella Fifa-brödet som de bakar enbart för hans skull?”
Sportexpressens Robert Börjesson varnar för att sprickan mellan Uefa och Fifa kan bli ett allvarligt problem för Blatter. Uefa har hotat att lämna VM.
”Ett kommande VM skulle spelas utan europeiska stjärnor från Italien, Spanien, Tyskland och England. Det skulle vara en katastrof för Blatter, Fifa och fotbollen”, skriver Börjesson.

ANNONS
Simon Bank: Fifa behöver hederliga ledare som klarar att skydda systemet
krönika · Aftonbladet
Robert Börjesson: Det skulle vara en katastrof
krönika · Expressen
Johan Esk: Blatter har nio liv
krönika · Dagens Nyheter
Skandaldygnet som skakat Fifa
bakgrund · TT
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fifa-härvanSimon BankFifaFotbollSepp BlatterRobert Börjesson

Fotbollspamparna Platini och Blatter frikänns efter tio år

Fifa-pampen Sepp Blatter och Uefa-toppen Michel Platini frikänns i schweizisk domstol i ett rättsfall som har pågått sedan 2015, skriver Le Monde. De har anklagats för korruption och bedrägeri i mångmiljonbelopp, bland annat för stora utbetalningar som gjorts från Blatter till Platini.

25 mars 2025, 10.38
Sepp Blatter vid domstolen på tisdagen.

Fifa-basen förhörd om sina mystiska möten

Fifa friade Gianni Infantino efter hans hemliga möten med den schweiziske statsåklagaren Michael Lauber, men polisutredningen mot honom fortsätter. Det rapporterar AFP.

12 januari 2023, 09.07
Infantino i samspråk med Belgiens utrikesminister Hadja Lahbib i samband med fotbolls-VM 2022.

Friande dom mot Blatter och Platini överklagas

Schweiziska åklagare har överklagat den friande domen mot den tidigare Fifa-presidenten Sepp Blatter och Uefa-presidenten Michel Platini, skriver tidningen Neue Zuercher Zeitung.

20 oktober 2022, 07.44
Michel Platini och Sepp Blatter

Platini nöjd: Sanningen har äntligen kommit fram

De tidigare fotbollstopparna Sepp Blatter och Michel Platini uttrycker båda stor glädje sedan en schweizisk domstol friat dem från misstankar om bland annat korruption, skriver AP.

8 juli 2022, 19.40
Michel Platini.