Kostnader skenar med fler vårdval i Stockholm
Stockholms län har infört överlägset flest vårdval inom sjukvården de senaste åtta åren – men samtidigt skenar kostnaderna för nästan alla val. Det rapporterar Svenska Dagbladet.
Inom Stockholms län har man infört 34 vårdval inom specialistsjukvården, jämfört med Uppsala som har näst flest med 15 och Region Skåne som har elva.
Kostnaderna varierar mellan vårdvalen, men exempelvis den specialiserade fysioterapin har ökat med 1 200 procent. De flesta har ökningar mellan 50 och 100 procent. Övrig sjukvård har en genomsnittlig kostnadsökning på 4,1 procent om året.
Oppositionslandstingsrådet Erika Ullberg (S) säger till SvD att hon kräver en paus:
– Inte minst sedan vårdvalet i förlossningsvården brakat samman. Dessutom måste man tydligen spara 800 miljoner nästa år om man inte lyckas hejda kostnadsökningarna.
Landstingsrådet Anna Starbrink (L) säger att kostnadskontrollen måste öka och att man kommer att utreda det vårdval för vårdval.