Hem
”Kringlan” Svensson. (DANIEL NILSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

”Kringlan”: Hoppas det inte låter som jag beklagar mig

Komikern ”Kringlan” Svenssons grova ord och hot mot Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg och recensenten Victor Malm har lett till att han blivit uppsagd från alla sina uppdrag. I sin nystartade podcast ”Magister” bryter Kringlan nu tystnaden, skriver DN.
– Jag hoppas att det inte låter som att jag beklagar mig. Det skulle fylla mig med ett otroligt äckel om folk trodde att jag inte tog konsekvenserna av mitt handlande, säger han.
Han berättar också om hur ilskan fick det att svartna framför ögonen när han läste Victor Malms recension. Hur han slår händerna blodiga mot husfasader, sparkar sönder en stupränna och beter sig illa, skriver tidningen.

Tidigare artiklar

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen