Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Ricardo Mazalan / TT NYHETSBYRÅN)
Fotbolls-VM • VM-14: Grupp A

Kroatien utslaget efter mexikansk målexplosion

Av Thomas Eriksson
Publicerad: 23 juni 2014. Uppdaterad: 23 juni 2014
ANNONS

Kroatien var piskat att vinna inför mötet mot Mexiko för att kunna gå vidare. Mexiko hade klarat sig med ett kryss. Och det var länge mållöst i matchen, men med bara tjugo minuter kvar gjorde Mexiko tre mål under en tiominutersperiod. I slutet reducerade Kroatien till 1–3 och fick även ett rött kort.
Mexiko får möta Holland i åttondelsfinal.

ANNONS
Simon Bank: Mexiko har aldrig varit bättre
analys · Aftonbladet
Mexiko vidare i VM igen
TT
SVT Play: Kroatien - Mexico
tv · www.svtplay.se

Live:

Kamerun-Brasilien/Kroatien-Mexiko
tv+text · Sveriges Television
Sportbladets VM-bevakning
Aftonbladet
Expressens VM-bevakning
Expressen
The Guardians VM-bevakning
www.theguardian.com

Tv:

Så sänder SVT och TV4 från VM
Sveriges Television

Fakta och statistik:

Hela spelschemat till mästerskapet
www.fifa.com
Grupper och tabeller
www.fifa.com
Spelplatserna
www.fifa.com
Grafik: Här spelas fotbolls-VM
Sveriges Radio

Sportsajter om VM:

SVT:s VM-sajt
Sveriges Television
Sportbladets VM-sajt
Aftonbladet
SportExpressens VM-sajt
Expressen
The Guardians specialsajt om fotbolls-VM
www.theguardian.com

Bakgrund:

Allmän historik – vem som gjort flest mål genom tiderna och vilket landslag har vunnit flest VM-titlar
www.fifa.com

Sociala medier:

#twittboll
Twitter
#WorldCup2014
Twitter
#fotbollsvm
Twitter
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fotbolls-VMVM-14: Grupp AFotboll

Edström står fast vid kritiken mot Eriksson

Efter matchen mellan Brasilien och Kamerun kritiserade Radiosportens expert Ralf Edström den svenska domaren Jonas Eriksson. Nu förtydligar Edström på Twitter att han aldrig syftade på offsidesituationen vid Freds 3-1-mål, enligt Aftonbladet. ”Däremot var jag kritisk till att Enoh inte fick sitt andra gula kort, med sin knätackling! Därför tror jag JE inte får döma mer.” skriver Edström.

24 juni 2014, 17.27

Analyser: ”Utan Neymar är Brasilien chanslösa i VM”

En värdnation andas ut. Ett brasilianskt landslag blickar framåt. Neymar briljerade när Kamerun besegrades med 4–1 – och nu väntar åttondelsfinal mot Chile. ”Brasilien har spelare som är vana vid att spela under press i Paris, London, Madrid”, skriver DN:s Johan Esk, men att göra det i sin egen huvudstad under sitt egna mästerskap – ”det är något helt annat”. Enligt Esk fanns det bara en spelare på planen som de nervkramande känslorna inte bet på: ”Neymar är lagets hjärta och hjärna, fantasi och fart och när det behövs också dess lugn och kyla”, skriver han. Han får medhåll av Expressens Jonas Esbjörnsson. ”Utan Neymar är detta brasilianska landslag chanslöst”, skriver han. Sportbladets Robert Laul skriver om den orimliga pressen på Brasilien, att man trots 4–1 och en kvalificering till åttondelsfinal blev ”utbuade under och kritiserade efter” matchen.

24 juni 2014, 07.54
Neymar.

Ralf Edström sågar Jonas Erikssons domarinsats

Den svenske domaren Jonas Eriksson gjorde flera tveksamma bedömningar i matchen mellan Brasilien och Kamerun, enligt Radiosportens Ralf Edström. Bland annat borde Enoh ha blivit utvisad, tycker han. – Det kan hända att han inte får döma mer när han gör ett så grovt misstag, säger Edström.

24 juni 2014, 00.04