Krönika: ”Mer amerikansk än fascistisk attack”
Andrew Brown, kolumnist i The Guardian, skriver att attacken i Trollhättan i går är det första på svensk mark som följer det amerikanska mönstret för skolmassakrer.
”Det är en berättelse som jag finner särskilt hemsk eftersom jag känner landet väl. Min son föddes på det sjukhuset (där offren vårdas). På den tiden skulle ett sådant här brott ha varit otänkbart. Vad har gått fel?”, skriver Brown.
Kolumnisten anser inte att det rasistiska motivet räcker som förklaring till dåden. Polariseringen i det svenska samhället räcker inte heller till, fortsätter han. I stället hittar Brown svaret i det mönster som många skolskjutningar i USA följer; en enstöring som har behovet att bli känd. ”Masken han bar var från Star Wars, hans vapen var ett svärd, som vore han en jedi”, skriver han