Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(MAJA SUSLIN / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)
Hovets ekonomiska redovisning

Kungahuset gick back – Madeleines bröllop orsak

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 19 maj 2014
ANNONS

Den kungliga hovstaten backade med 2,1 miljoner kronor förra året. Huvudorsaken är prinsessan Madeleines bröllop och kungens jubileumsfirande, skriver Expressen. Det visar den redovisning av kungahusets finanser som presenteras i dag. Förra året fick den kungliga hovstaten bidrag på 124,2 miljoner kronor från skattebetalarna
– Underskottet kommer statschefen att få stå för med privata medel, säger hovets ekonomichef Jan Lindman till TT.
Tills vidare lånefinansieras förlusten.

ANNONS
Redovisningen i dag är den första i sitt slag
Expressen
”Kungens uppgift att täcka upp”
Aftonbladet
Inget i 2013 års verksamhetsberättelse om kungafamiljens ekonomi
TT
”Vi tror att vi har varit kostnadseffektiva”
Svenska Dagbladet
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Hovets ekonomiska redovisningPrinsessan MadeleineChristopher O’NeillHovet (Kungahuset)

Hovet ska spara – stänger slott för allmänheten

Hovet behöver spara mellan 20 och 25 miljoner kronor nästa år, skriver SvD. En åtgärd är att flera slott som varit öppna för visning nu kommer att hålla stängt.

6 december 2023, 16.14
Kung Carl Gustaf, drottning Silvia, kronprinsessan Victoria och prins Daniel i Drottningholms slottskyrka, 5 november.

Kungen ber regeringen om pengar – 70 miljoner

Kungen ber regeringen om 70 miljoner i krediter från Riksgälden. Det rapporterar nyhetsbyrån Siren, skriver Aftonbladet.

24 maj 2023, 13.10
Svantesson, Kristersson, kungen. Arkivbilder.

Svenska kungahuset bland de billigare i Europa

Det svenska kungahuset tillhör de som kostar skattebetalarna minst av Europas monarkier, skriver TT och hänvisar till en genomgång som Guardian gjort.

8 april 2023, 16.07
Kronprins Daniel, kronprinsessan Victoria och drottning Silvia. Arkivbild.

Kungafamiljen delar på 13,6 miljoner - mest till kungen

För första gången redovisar kungahuset hur mycket av skattepengarna som går direkt till kungafamiljen, rapporterar TT. Av de 150 miljoner som kungahuset får i skattepengar varje år gick 13,6 miljoner direkt till kungligheterna 2021.

26 april 2022, 16.03
Kung Carl Gustaf och drottning Silvia 2020.