Lambertz motattack: Alla vet att det inte var bluff
Göran Lambertz fel i hans bok ”Quickologi” föranleddes av att han litat på muntliga uppgifter från utredarna, i stället för att hitta dokumentation som stödde hans argument.
SvD:s juridiske kommentator Mårten Schultz skriver att Lambertz serverat en bluff, vilket Lambertz vänder sig emot.
– Mårten Schultz har inte riktigt hängt med i nyhetsflödet. Alla vet att det inte var en bluff. Jag skrev som jag trodde att det var eftersom det var det besked jag fick. Kallar man det för en bluff är man lite slarvig med ord, säger han till SvD.
Ett av felen i boken handlar om att en likhund markerat på en sten där Thomas Quick sagt att han krossat skelettdelar från ett offer. Men en granskning av dokument, som Aftonbladet och Ekot gjort, visar att Quick först fick veta var hunden markerat och därefter anpassat sin berättelse.