Läsarstorm mot Palins FB-bilder: ”Djuplågeri”
Före detta republikanska vicepresidentkandidaten Sarah Palin har hamnat i blåsväder, sedan hon publicerat bilder på Facebook där hennes sexårige son Trig kliver på familjens hund.
I ett inlägg där Palin önskar sina följare gott nytt år lägger hon också ut bilder där Trig, som har diagnosen Downs syndrom, använder labradoren som fotpall för att nå upp till diskbänken.
”Han, fast besluten att hjälpa till med disken och med en omedveten mamma som inte kan hans tecken för 'upp', fann att både jag och en lat hund blockerade hans väg. Han gjorde sin egen språngbräda”, skriver Palin i inlägget.
Men den förklaringen köptes inte riktigt av majoriteten av hennes följare, som anklagar henne för att vara allt från djurplågare till dålig förälder.
Reuters skriver att proteststormen kan liknas vid den Mitt Romney fick utså sedan han kört med sin hund fastsurrad på biltaket.