Liv Strömquist tar strid för det kvinnliga könet
Liv Strömquist är aktuell med nya serieboken ”Kunskapens frukt” som handlar om frågan om varför det kvinnliga könet och mensen är så omgärdat av skam.
– Jag har känt av en stark kulturell osofthet kring kvinnors könsorgan som är så förknippad med hemlighetsmakeri, skam och smusslande. En institutionaliserad skamkänsla, säger hon till Sydsvenskan.
Samtidigt menar hon att det är svårt att hitta rätt ton i diskussionen.
– Fittan är svår att prata om för man kan råka falla in i en käck, auktoritär ton, som när man säger ”var stolt över din fitta!”. Det är också ett symptom på att det är ett problematiskt ämne, säger hon.
Boken är en djupdykning i historien och läsaren får stöta på allt från stenålderskvinnor till Dogge Doggelito. Arbetet med ”Kunskapens frukt” har tagit tre år och utgår ifrån en mening som hon läste i en bok: ”Skillnaden mellan skuld och skam är att man känner skuld för något man gjort men skam för det man är”.