Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Lulu Carter, arkivbild.
Lulu Carter, arkivbild. (FREDRIK SANDBERG / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Anklagelserna mot Timell

Lulu Carter slog larm 2015: Vittnar nu om övergreppen

Av Helena Sällström
Publicerad: 20 okt. 2017
ANNONS

Redan 2015 gick tv-profilen Lulu Carter ut och larmade om att medarbetare på ”Äntligen Hemma” behandlats illa genom åren. I samband med #MeToo-uppropet är hon en av många tidigare kollegor till Martin Timell som har riktat anklagelser mot TV4-profilen.

I en intervju med Aftonbladet berättar Carter flera detaljer om övergrepp. Bland annat säger hon att Timell tryckt upp henne mot väggen i en hiss och tagit på hennes bröst. Enligt Carter har TV4 och produktionsbolaget Meter hållit Timell om ryggen, trots att de känt till de allvarliga anklagelserna.

Flera personer har de senaste dagarna gått ut och riktat grova anklagelser mot Timell om mobbning, sexism och homofobi. Själv säger Timell att han ska söka hjälp och att han inte förstått att han ”gjort folk jävligt illa”.

TV4 meddelade på fredagen att program som Timell medverkar i plockas bort från hösttablån.

ANNONS
Lulu Carter har gjort 18 säsonger av Äntligen Hemma, under nio års tid
tv+text · Aftonbladet
Har berättat att hon behövt gå i terapi efter arbetet med programmet
Expressen
TV4: ”Detta är ett underbetyg till oss som organisation”
Dagens Nyheter
Timell: ”Jag har inte fattat att mitt beteende har varit grovt föråldrat”
Expressen
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Anklagelserna mot TimellMartin TimellLulu CarterTV4Film & tv

Timell drar tillbaka sin stämning mot Expressen

Tv-profilen Martin Timell har dragit tillbaka sin stämningsansökan mot Expressen och tidningens dåvarande chefredaktör Thomas Mattsson, skriver SVT: Kulturnyheterna.

15 september 2020, 15.36
Martin Timell i ”Äntligen hemma”.

Martin Timell drar tillbaka stämning mot Expressen

Förre TV4-profilen Martin Timell drar tillbaka sin talan mot Expressen i målet om förtal. Målet har nu avskrivits, rapporterar Expressen.

11 september 2020, 14.08
Arkivbild på Timell

Martin Timell stämmer Expressen för förtal

Martin Timell stämmer Expressen och före detta chefredaktören Thomas Mattsson för förtal, skriver Dagens Media.

18 maj 2020, 15.36
Martin Timell, Arkivfoto.

Uppgifter: TV4 ska betala 8,9 miljoner till Timell

TV4 tvingas betala 8,9 miljoner kronor till kanalens tidigare programledare Martin Timell, enligt uppgifter till Expressen.

4 december 2019, 11.21
Arkivbild. Martin Timell.