Man och kvinna häktade efter knivdådet i Strömstad
En man och en kvinna, båda i 30-årsåldern, häktades på måndagen skäligen misstänkta för grov misshandel och vållande till annans död i Strömstad i förra veckan, rapporterar flera medier.
Först rubricerades brottet som mord, efter att en 36-årig man som knivhuggits dött av sina skador. Men enligt åklagaren går det inte att bevisa att dödandet var uppsåtligt, skriver P4 Väst.
Den häktade kvinnan har förut varit misstänkt för flera knivskärningar mot närstående män, skriver Aftonbladet.
Två män släpptes i helgen, men är enligt åklagaren inte avförda från utredningen, skriver tidningen.
Tidigare artiklar
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen