Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Marzieh Amiri.
Marzieh Amiri. (Sveriges Radio/Privat)
Mordet på Marzieh

Mannen ringde 300 gånger före misstänkta mordet

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 5 apr. 2019
ANNONS

Marzieh Amiri hittades våren 2016 dödad och nedgrävd i ett skogsområde i Hökarängen i södra Stockholm. Nu kommer domen mot hennes mordåtalade make.

Samma dag som hon försvann blev Marzieh uppringd över 300 gånger från makens telefon. Analyser av mastuppkopplingar har visat hur mannens telefon samtidigt rörde sig från centrala Stockholm söderut mot Hökarängen.

Marzieh bodde vid tiden för mordet på ett HVB-hem i Hökarängen, sedan hon under 2015 kommit till Sverige och anmält sig som ensamkommande från Afghanistan. Egentligen var hon över 18 år, och gift med den då 38-årige afghanske mannen som redan var bosatt i Småland.

– Den bild vi har fått under utredningen är att hon under den aktuella tidpunkten, när hon bott i Sverige en tid, inte ville vara tillsammans med honom, har åklagaren Tomas Malmenby tidigare sagt till TT.

ANNONS
Klockan 11 kommer domen
TT
Anhöriga till mannen ska ha sagt att de känt stor rädsla för honom (17 januari)
Expressen
Släkting efter mordet: Sverige borde ha skyddat Marzieh (15 februari)
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Mordet på MarziehBrottStockholmHökarängenStorstockholmStockholms län

Hovrätten slår fast domen mot Khader Amiri

Hovrätten fastställer tingsrättens dom på 18 års fängelse mot Khader Amiri, 41, efter mordet på hans fru Marzieh Amiri, skriver flera medier.

10 juli 2019, 11.46
Marzieh hittades död i Hökarängen.

Khader Amiri, 41, döms till 18 års fängelse för mord

Khader Amiri, 41, döms till 18 års fängelse för att ha mördat Marzieh Amiri. Hon hittades nedgrävd i ett kärr i Hökarängen i Stockholm i mars 2016.

5 april 2019, 11.02

Misstänks ha mördat Marzieh – man åtalad

Marzieh Amiri hittades mördad i ett skogområde i Hökarängen i södra Stockholm i maj 2016. Nu åtalas en 41-årig man, misstänkt för att ha kvävt henne till döds, skriver TT.

17 januari 2019, 10.50
Marzieh