Hem
Frederiksen, Nørgaard. Arkivbilder. (TT/ Mogens Engelund)

Matadors skapare död 105 år gammal: ”Nationalklenod”

Danska journalisten Lise Nørgaard – som skrev den hyllade tv-serien ”Matador” – är död. Det säger hennes familj till danska nyhetsbyrån Ritzau, skriver TT.

Nørgaard blev 105 år gammal. Hon beskrivs som en av det danska kulturlivets största stjärnor.

”Vi tar farväl av en nationalklenod”, skriver statsminister Mette Frederiksen på Twitter.

”Matador” hade premiär 1978.

bakgrund
 
Matador
Wikipedia (sv)
Matador är en dansk dramaserie från 1978–1982 skapad av Lise Nørgaard och Erik Balling, efter en idé av Nørgaard. Nørgaard och Balling skrev manus tillsammans med Paul Hammerich, Karen Smith och Jens Louis Petersen. För de tecknade vinjetterna som inleder och avslutar varje avsnitt stod Arne Ungermann. Seriens musikaliska tema komponerades av Bent Fabricius-Bjerre. I rollerna ses bland andra Jørgen Buckhøj, Ghita Nørby, Holger Juul Hansen, Malene Schwartz och Helle Virkner samt en rad andra framstående danska skådespelare. Serien följer livet i en dansk småstad från 1929 fram till 1947 och är en dansk motsvarighet till Herrskap och tjänstefolk. Serien hade svensk premiär på Kanal 1 den 14 mars 1988.
bakgrund
 
Lise Nørgaard
Wikipedia (sv)
Lise Nørgaard, född 14 juni 1917 i Roskilde i Danmark, död 1 januari 2023, var en dansk journalist och författare. Hon är i Sverige mest känd som idégivare och medförfattare till TV-serien Matador.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen