Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Pappa Gerry och sonen Rory McIlroy 2013.
Pappa Gerry och sonen Rory McIlroy 2013. (Wikimedia)
British Open 2014

McIlroys pappa kan bli rik på 10 år gammalt bet

Av Anders Clark
Publicerad: 19 juli 2014
ANNONS

När Rory McIlroy var 15 år och en lovande amatörgolfare satte hans pappa Gerry 400 pund på att han skulle vinna British open innan han fyllt 26. Nu är sonen 25 år och på väg mot seger – i British Open.
Enligt USA Today kan pappa McIlroy vinna närmare 200 000 pund tillsammans med tre av sina vänner. Sällskapet får då dela på motsvarande 2,3 miljoner kronor.

ANNONS
10 år gammalt vad kan ge McIlroys pappa hundratusentals kronor
ftw.usatoday.com
McIlroy dominerar British open just nu
BBC
Vann junior Ryder cup som 15-åring
bakgrund · Wikipedia (en)
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
British Open 2014Rory McIlroyGolfBritish open

McIlroy vann British Open

25-åriga Rory McIlroy vann British Open efter att ha hållit avståndet till tvåan Sergio Garcia som inte lyckades jaga ikapp. Segern är McIlroys tredje major, därmed tillhör han en särskilld grupp människor som vunnit tre olika majors innan sin 26:e födelsedag. De andra två är Tiger Woods och Jack Nicklaus. Robert Karlsson blev bäste svensk och slutade på tolfte plats.

20 juli 2014, 19.33
Rory McIlroy

Stenson rasande på publikens mobilkameror

Henrik Stenson har kämpat i uppförsbacke under British Open där han gjort fyra boogies i rad. Själv har han klagat på publiken som fotar med högljudda kameramobiler. – Vad fan är det med er? Utbrast svensken när tålamodet brast på trettonde hålet. Till slut var det precis att Stenson klarade cutten. Efter en birdie på sista hålet gick han ett över par. – Jag gjorde fem birdies i dag och det är okej, men det blev alldeles för mycket boogies, säger Stenson till Radiosporten.

18 juli 2014, 22.04
Henrik Stenson på British Open.

Stenson knäckte klubba i frustration

Henrik Stenson hade ingen lyckad första dag på Hoylake i British Open. Världstvåan slutade på par, 72 slag, och ligger på en delad 48:e plats. På 17:e hålet rann det över för svensken som knäckte en klubba efter ett misslyckat slag från ruffen.

17 juli 2014, 15.59