Mördade lärarens bror: ”Jag behöver ingen hämnd”
En 27-årig man sköts till döds utanför sin arbetsplats Lövgärdesskolan i Göteborg. Nu berättar hans bror för Aftonbladet om hur han fick dödsbeskedet på platsen.
– Jag kände en sådan ilska – men det första jag tänkte var att jag måste få tag på min mamma. Innan polisen eller någon kompis gör det, säger han om beskedet.
Den dödade 27-åringen var tränare för fotbollslag, brann för killar och tjejers lika villkor och drömde om utbilda sig till lärare, berättar brodern. Han säger att uppemot 200 barn och ungdomar kom hem till familjen för att beklaga sorgen. Men han tänker inte på hämnd och har bett unga som pratat om hämnd att tänka om:
– Jag behöver ingen hämnd. Jag behöver bara att ni blir något, säger han till dem.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen