Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (TT)
Guldkuppen i Kanada

Mystisk kupp i Kanada: Guld för 150 miljoner borta

Av Peter Johansson
Publicerad: 21 apr. 2023
ANNONS

Guld till ett värde av motsvarande 150 miljoner kronor har stulits från en fraktcontainer på den internationella flygplatsen Pearson i Toronto i Kanada. Det rapporterar flera medier.

Containern stals från ett fraktområde i samband med att den lastats av från ett flygplan i måndags. Kanadensisk polis är fåordig om detaljer, till exempel om från vilken plats frakten var avsänd eller vilken som var dess slutdestination. De beskriver dock incidenten som ”mycket ovanlig”.

ANNONS
Polisen: Varken passagerare eller flygplatsanställda har utsatts för hot
Reuters  · Ofta betalvägg
Ännu har ingen gripits för kuppen
TT
Frakten innehöll även andra ädelmetaller
www.thestar.com
Polisen Stephen Duivesteyn: Sedvanlig procedur har följts i samband med avlastningen
www.theguardian.com
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Guldkuppen i KanadaKanadaNordamerika

Guldet försvann utan spår: ”Hör hemma på Netflix”

För ett år sedan försvann en container lastad med guld spårlöst från flygplatsen Pearson utanför Toronto.

19 april 2024, 15.31
Poliser i Brampton i Kanada visar upp en lastbil av samma modell som guldet antas ha blivit bortfraktat med.