Hem
(JACK MIKRUT)

Mystiskt spel från Asien: 9 miljoner på Hammarby

Hammarbys 4-0 seger över Landskorna är under lupp av anti matchfixing-organisationen Federbet. Redan före matchstart larmade Federbet Sportbladet Spel och skrev om sina misstankar om storseger – en person i Asien hade satsat 1 miljon euro, över 9 miljoner kronor, på att Hammarby skulle utklassa Landskrona.
– Okej, Hammarby är ett bättre lag. Men det som händer inför den här matchen är att oddsen på en stor Hammarbyvinst och oddsen för att det blir många mål i matchen minskar dramatiskt under den sista timmen, säger Federbets generalsekreterare Francesco Baranca.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen