Hem
Sandra Näslund efter ett träningspass i onsdags. (VEGARD GRØTT / BILDBYRÅN)

Näslund tror på guld: ”Inget snack om att jag är bäst”

Ett helt land förväntar sig ett nytt OS-guld när storfavoriten Sandra Näslund i dag kör skicross, skriver Expressen. Hon är regerande mästare i OS och VM och leder världscupen överlägset.

Hon medger att hon bör vinna:

– Det är väl inget snack om att jag är den bästa skicrossåkaren där ute. Samtidigt är det tufft i skicross. Men som sagt, har jag en bana jag gillar så är det ingen som har en chans.

Just banan oroar dock svenskarna, skriver TT. Redan från början var det en långsam bana och kraftigt snöfall har sänkt farten ytterligare. Näslund gillar annars när banorna är snabbare.

– Det blir en spännande utmaning, säger hon.

Kvalet börjar klockan 10 och finalpasset vid 12. Tävlingarna går att följa i TV4.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen