Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
ADHD-bråket

Neurolog: ADHD finns inte – kan vara dålig hörsel

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 6 jan. 2014
ANNONS

När DN-skribenten Nathan Shachar i veckan angrep diagnosen ADHD under rubriken ”Skojares och svindlares bransch”, möttes han av ett massivt motstånd av organisationer och etablerade skribenter. Bland annat kallade Isabell Ståhl i Expressen påståendena ”lögnaktiga” och grundade på en ”känd scientologistisk propagandist”. Men nu får han medhåll av den amerikanske neurologen Richard Saul, som i en bok hävdar att diagnosen inte existerar, utan bara är uttryck för en eller flera andra funktionsnedsättningar, rapporterar New York Post.

ANNONS
Svensk överläkare: Saul har fel
Aftonbladet
Saul: Kan vara Tourettes, tvångssyndrom eller dålig hörsel
nypost.com
”Har mer med mognad att göra än genetik”
ledare · Dagens Nyheter
Isabell Ståhl: ”Lögnerna på Dagens Nyheters ledarsida”
debatt · Expressen
”Skriver scientologerna ledare i DN?”
blogg · www.dagensmedicin.se
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
ADHD-bråketForskning & vetenskapDagens NyheterScientologernaIsabelle Ståhl

”Utspelet om ADHD – en dumhet det saknas ord för”

Nathan Shachars misstänkliggörande av psykiatriska och neuropsykiatriska diagnoser är ohederligt och obegåvat, skriver forskaren Lina Sjöberg på SVT Debatt i dag. ”I stället för en konstruktiv diskussion kring läkemedelsbranschen angriper hans ledarkolumn i DN avvikande barn, ungdomar och vuxna som kämpar för att få sin vardag att gå ihop”.

8 januari 2014, 11.25
Nathan Shachar.

Hadley-Kamptz: Sluta stigmatisera ADHD

”ADHD är en myt”, skrev Nathan Shachar i DN häromdagen. Nu får han mothugg av Isobel Hadley-Kamptz som menar att Schachar stödjer sig på en granskning av sekten scientologerna och en studie som är ”erkänt tveksam”.

4 januari 2014, 23.28
Isobel Hadley-Kamptz.

Shachar: Adhd är en myt

DN-skribenten Nathan Shachar skriver i dag en krönika om diagnosen adhd och hävdar att få objektiva diagnoskriterier föreligger inom psykiatrin. Han skriver också att adhd-symptomen har mer med mognad än med genetik att göra. Hans krönika har fått både ris och ros på Twitter.

2 januari 2014, 14.34