”Nordberg vill se motstånd – möts av vänsterförakt”
DN:s Erik Helmerson försvarar i en ledare SvD:s Jenny Nordberg som nyligen efterfrågade ett större feministiskt engagemang för de kvinnor som hotas och förtrycks av Islamiska staten. Nordbergs text skapade debatt och har under helgen fått utstå massiv kritik från ”vänsterdebattörer” utan att hennes tanke bemötts i sak. Det menar Helmerson som istället ger Nordberg rätt i sin problemformulering.
”Den moderna historiens kanske värsta brott pågår inför våra ögon. Vi engagerar oss för dåligt. Inte minst gäller detta de av oss som kallar oss feminister”, skriver han och presenterar därefter ett antal teorier om varför. En av dem har med stigmatisering att göra.
”De som anför detta argument är själva så fastmurade i grupptänket att de tror att ingen kan skilja 'muslimer i allmänhet' från fanatiker som IS”, skriver Helmerson.