Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(JONAS EKSTRÖMER / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Lindbergs frigivning

Ny bok: Jakten på Lindberg höll på att spricka

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 25 mars 2014
ANNONS

Nu släpper spaningsledaren Jan Trolle sin bok om fallet Göran Lindberg, ”Jakten på Kapten Klänning”. Enligt boken kunde den hemliga spaningen på polischefen, som offentligt gjort sig känd för sitt jämställdhetsengagemang samtidigt som han begick sadistiska sexbrott, spricka flera gånger. Flera av Trolles överordnade chefer fick inte ­veta om vad som pågick, poliserna var tvungna att göra ”dold husrannsakan” under största hemlighet och vid minsta misstag riskerade de sina egna karriärer.

ANNONS
Okända detaljerna i jakten på ”Kapten Klänning”
Aftonbladet
Släpptes fri 25 januari
TV · Expressen
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Lindbergs frigivningGöran LindbergBrott

Experten: Därför är det rätt att släppa Göran Lindberg

Enligt Kriminalvårdens psykologer har Göran Lindberg inte tagit emot tillräckligt vård i fängelset. Detta har fått flera experter att ifrågasätta en villkorlig frigivning, skriver Aftonbladet. Men kriminologiprofessor Jerzy Sarnecki håller inte med. – Det viktigaste är att han nu har avtjänat sitt straff och det måste man acceptera, säger han till Aftonbladet.

25 januari 2014, 23.07
Jerzy Sarnecki tv. Göran Lindberg th.

Göran Lindberg släppt

Göran Lindberg har släppts från anstalten i Västervik. Aftonbladet har träffat 67-åringen som dömdes till sex års fängelse för flera sadistiska sexbrott. – Jag har inget intresse att svara, säger han på frågan hur det känns att vara fri, skriver Aftonbladet. Lindberg har suttit två tredjedelar av sitt straff och är nu villkorligt frigiven.

25 januari 2014, 17.54

Advokat om frigivningen: ”Min klient känner obehag”

I helgen släpps den tidigare länspolismästaren Göran Lindberg, som dömts för flera sexbrott. Men så sent som under våren 2013 ansågs han ha en ”påtaglig och beaktansvärd risk” att återfalla i brottslighet, rapporterar Svenska Dagbladet. – Min klient har känt obehag och en rädsla som gjort att hon varit tvungen att vidta åtgärder nu, säger Elisabeth Massi Fritz, som företrädde en av kvinnorna i rättegången, till tidningen.

25 januari 2014, 09.00
Elisabeth Massi Fritz och Göran Lindberg.