Obeväpnad svart student sköts ihjäl av polis
En svart student har skjutits ihjäl av polisen i Arlington i den amerikanska delstaten Texas. Enligt polisen ryckte man ut på ett larm om inbrott i en butik på fredagsmorgonen. Inne i affären ska de ha stött på den 19-årige collegefotbollsspelaren Christian Taylor, som var obeväpnad.
”När polismännen konfronterade den misstänkte uppstod tumult och minst en polis avfyrade då sitt vapen” uppger polisen i ett uttalande.
Gårdagens dödsskjutning inträffade samtidigt som det pågår en stor debatt och granskningar av hur USA:s poliskår använder våld mot svarta.
En vecka före sin död ska Taylor ha skrivit på Twitter:
”Jag vill inte dö unggggg!”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
