Över 100 personer plockas bort från lista med saknade
Över 100 personer som saknats efter bränderna på Maui har gett sig till känna. Detta efter att myndigheterna på Hawaii på torsdagen släppt en lista över saknade med 388 namn, skriver Honolulu Star-Advertiser.
– Vi letar fortfarande efter hundratals personer och vi slutar inte förrän vi har hittat dem, säger FBI-agenten Steven Merrill som är chef för avdelningen i Honolulu.
Listan är den första som FBI släppt sedan bränderna startade den 8 augusti, skriver Washington Post. Polischefen på Maui, John Pelletier, har förståelse för att många kommer att bli ledsna när de hittar anhöriga på listan. Samtidigt måste myndigheterna göra allt de kan för att identifiera de saknade, säger han.
Hittills är den officiella dödssiffran 115 personer.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen