Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Pulverlarmen 2015

Pådrag ifrågasätts: Ytterst osannolikt med mjältbrand

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 13 jan. 2015
ANNONS

Tidigare kriminalkomissarien Jan Olsson riktar kritik mot de stora polispådrag som följt på larm om vitt pulver som postats till flera myndigheter och företag de senaste dagarna.
– Det finns en gräns för vad det får kosta, och risken måste vägas mot allt annat. Tänk om ett brev skulle skickas till ett sjukhus, ska man då utrymma sjukhuset och föra ut sjuka människor och avbryta operationer, säger han till DN.
Inget av breven har hittills visat sig innehålla någon farlig substans. Det är heller inte troligt att ett brev skulle innehålla mjältbrandsbakterier, vilket fanns i flera försändelser som dödade fem personer i USA hösten 2001.
– Det kräver en speciell kompetens, tillgång till mikroorganismerna och utrustning för att förvandla dem till pulverfrom, säger Magnus Normark, analytiker på Totalförsvarets forskningsinstituts säkerhetslaboratorium, till DN.

ANNONS
Magnus Normark: ”Samtidigt måste man ta det på allvar”
Dagens Nyheter
Mjältbrandsattackerna i USA 2001
bakgrund · Wikipedia (sv)
Mjältbrand
bakgrund · www.1177.se
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt från 661 kr/natt
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Pulverlarmen 2015BrottPolisen (myndighet)FOI, Totalförsvarets forskningsinstitut

Pulver som skickades till polisen i Kiruna var mjöl

Det vita pulver som fanns i ett kuvert skickat till Rikspolisstyrelsen i Kiruna var vanligt vetemjöl. Det rapporterar flera medier efter att analyser gjorda av polisens bombtekniker är klara.

1 september 2015, 14.31

Pulverbrev till Rikspolisstyrelsen

Rikspolisstyrelsen i Kiruna har evakuerat sina lokaler och isolerat fem personer efter att få fått ett brev med gulvitt pulver, rapporterar NSD. Räddningstjänstens kemdykare och bombtekniker har gått in i byggnaden för att hjälpa de isolerade personerna.

31 augusti 2015, 14.45

Avspärrat efter misstänkt kuvert

Polisen har spärrat av området kring en bil med ett misstänkt kuvert utanför polishuset i Helsingborg, skriver Helsingborgs Dagblad. Två personer anlände på morgonen med kuvertet som ska innehålla ett pulver. De ska då ha stött på en polispatrull som beslöt att personerna skulle tas in för kontroll. – Vi har sanerat personerna och tar prover på dem nu, säger inre befäl på Räddningstjänsten Skåne nordväst, Lennart Linderos. Polisens bombgrupp och tekniker är på väg för att undersöka pulvret. De senaste veckorna har flera larm om misstänkta kuvert med pulver kommit in runt om i landet.

26 januari 2015, 11.48

Polisen: Misstänkt kuvert innehöll bara bakpulver

Det vita pulver som på fredagen hittades i ett kuvert på ett postkontor i Uppsala var enligt analysen bara vanligt bakpulver, rapporterar P4 Uppland. Brevet läckte pulver när det kom till posten och området kring kontoret spärrades av och tre personer fördes till sjukhus för kontroll. – Under de senaste månaderna så har vi haft ett antal sådana här incidenter i Sverige, där man har hittat försändelser med vitt pulver. Vi har ju instruktioner för hur vi ska agera när det kommer sådana här larm, säger polisens presstalesperson Lisa Sannervik. På morgonen samma dag larmades även ett fastighetsbolag i Gårda i Göteborg om ett brev som innehöll vitt pulver. Analysen där är ännu inte klar.

24 januari 2015, 10.46
Kontor i Nordstan i centrala Göteborg spärrades av.