Palmegruppen har hållit nya förhör om Sovjetspåret
Sovjetunionen ska på förhand ha vetat om att Olof Palme skulle mördas. Uppgiften framkom efter en olaglig buggning av en sovjetisk diplomat 1989. Spåret har gäckat utredarna i decennier. I dag avslöjar Expressen att Palmegruppen har hållit nya förhör i ärendet, bland annat med de tidigare Säpoutredarna Walter Kegö och Jan-Henrik Barrling.
Expressen har tagit del av ett brev till justitiedepartementet från den 28 januari i år där Kegö och Barrling begär att få sin tystnadsplikt hävd. I brevet ber de om tillåtelse att redogöra direkt till Palmegruppen. Men enligt de före detta Säpo-medarbetarna kom initiativet till samtal från Palmegruppen.
– Mitt intryck är att vare sig Lennart Gustafsson eller Dag Andersson har någon kunskap om innehållet i ”källa Erik”. Och vi ville inte gå in på några detaljer utan ett klart besked om sekretessen kring den delen, säger Barrling till tidningen.