Paradvåningar i city delas ut till höjdare
Stora våningar i Kommunals hyreshus har delats ut till chefer, LO-toppar och ledande Socialdemokrater, avslöjar Aftonbladet. Inga lägenheter har heller släppts till bostadsförmedlingen på 16 år.
VD:n för Kommunals krogrörelse Lyran konferens, Raffaello Di Schiena, fick en sexrummare på Odengatan 2012. Han är också den som låtit Kommunals ordförande Annelie Nordström och förbundets kassör Anders Bergström bo privat på anläggningen gratis.
Bergström uppger att bostäderna används för att kunna rekrytera medarbetare till Stockholm.
– Och då är det så att vi har satt en prioriteringsordning. Att förbundsledningen först ska få, sen våra enhetschefer och sen övriga medarbetare, säger han till tidningen.
Tidigare:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen