Paren försökte få tillbaka pengar från 51-åringen
Den misstänkte 51-åringen attackerade paren med kofot respektive baseballträ – och de dödades både av skador från våldet och av rökförgiftning.
Blod från paret i Hökensås har hittats på en kofot och en sportbag som fanns på den misstänktes kontor. Det rapporterar P4 Jönköping och Jönköpings-Posten när förundersökningen har släppts i fallet med de två mordbränderna utanför Jönköping.
51-åringen hyrde bil och köpte tändvätska samma dag i bägge fallen. Strax innan Hökensåsfallet köpte han också rep, sopsäck och det misstänkta mordvapnet kofoten.
Det är uppgifter från den nu släppta förundersökningen i åtalet gällande de två dubbelmorden och mordbränderna i Jönköpingstrakten.
Paret i Hökensås ska under en längre tid ha försökt få tillbaka pengar de placerat hos den misstänkte, som agerade ekonomisk rådgivare åt bägge paren.
Mannen har i förhör i juni erkänt att han slog ihjäl paret i Norrahammar med baseballträ och sade då att han gjorde det i ”ett töcken”.
En rättspsykiatrisk undersökning har slagit fast att han inte var sjuk vid tiden för de morden.
En pressträff ska hållas klockan 13.
Detta har hänt:
Åtalet gäller två mordbränder: en i Hökensås i Habo kommun där ett par i 70-årsåldern dog och en i Norrahammar utanför Jönköping där ytterligare ett par i samma ålder dog.
Enligt åtalet ska den misstänkte 51-åringen – som beskrivs som en välkänd affärsman från trakten – ha brutit upp altandörren i Hökensås med en kofot och slagit ihjäl mannen i paret med samma verktyg. Dennes fru dog sedan av rökförgiftning efter att huset satts i brand.
I Norrahammar anklagas 51-åringen för att ha överfallit mannen först, för att sedan ge sig på kvinnan när hon kom hem. Sedan tände han på huset, men branden höll sig mestadels i ett och samma rum. I rummet hittade polisen sedan blodstänk här och var.
51-åringen misstänks utöver morden för ett 30-tal bedrägerier mot 17 andra målsäganden, då han ska ha lurat folk att investera stora pengar i påhittade högriskprojekt.