Pars: Glad att visa annan bild av oss invandrare
Bashar Pars är nominerad till en guldbagge för bästa kvinnliga biroll. I biosuccén ”En man som heter Ove” spelar hon Parvaneh som Pars beskriver som en ”helt vanlig tjej som bor i Sverige med persiska rötter”.
– Jag är väldigt glad för att vi får visa en annan bild, inte att vi invandrare bara är kriminella för det är ju det som gestaltas mest i filmer, säger Bahar Pars i en intervju med SR.
Hon ser ”En man som heter Ove” som en integrationsfilm och tycker den är bra på att bryta ned fördomar.
– Jag har träffat många sådana här Ove-typer i mitt liv. Man har funderat över vad som är för del på de gubbarna, är de rasister eller vad är problemet?
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen