Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Sean Penn och Alejandro González Iñárritu på Oscarsgalan.
Sean Penn och Alejandro González Iñárritu på Oscarsgalan. (Jordan Strauss / TT NYHETSBYRÅN)
Oscarsgalan 2015

Penn om kritiserat skämt: ”Tänker inte be om ursäkt”

Av Elin Joleby
Publicerad: 9 mars 2015
ANNONS

Sean Penn tänker inte be om ursäkt för sitt uppmärksammade skämt under årets Oscarsgala. När han skulle dela ut pris för bästa film till den mexikanske regissören Alejandro González Iñárritu, sa han ”Vem gav den här jäveln ett Green card?”, vilket en del tittare upprördes över.
– Jag tänker absolut inte be om ursäkt, säger Sean Penn, som förklarar att skämtet var menat som ironi över ett rasistiskt samhälle.
– Om de fick som de ville, skulle vi inte har stora filmskapare som Alejandro i det här landet. Tack gode gud för att vi har det.
Iñárritu regisserade Penn i filmen ”21 gram” 2003 och de båda uppges vara goda vänner.

ANNONS
Sean Penn förvånas över människors ”uppenbara dumhet”
www.hollywoodreporter.com
Iñárritu: ”Vi har den typen av brutal vänskap”
Sky News
Iñárritu själv ska ha tyckt att kommentaren var rolig
TT
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Oscarsgalan 2015Sean PennHollywoodFilm & tvAlejandro González IñárrituOscarsgalan

Roy Anderssons drama blir Sveriges Oscarsbidrag

Roy Anderssons ”En duva satt på en gren och funderade över tillvaron” blir Sveriges bidrag till Oscargalan 2016. Det uppger Svenska Filminstitutet vid en presskonferens, rapporterar flera medier. Sju ledamöter i svenska Oscarskommittén har utsett bidraget bland filmer som haft svensk premiär mellan 1 oktober 2014 och 30 september 2015. Kommittén var helt enig i sitt beslut. Förra året utsågs Ruben Östlunds ”Turist” att representera Sverige i kategorin bästa icke-engelskspråkiga film vid Oscarsgalan.

1 september 2015, 13.12

Stulen Oscarsklänning återlämnad

Den spektakulära pärlklänningen som skådespelaren Lupita Nyong'o bar på Oscarsgalan stals – men har nu återlämnats, rapporterar flera medier. Klänningen, som försvann från filmstjärnans hotellrum, är tillverkad av 6 000 pärlor och uppgavs vara värd över 1,2 miljoner kronor under förutsättning att pärlorna är äkta. Men det är de inte, skriver amerikanska TMZ. Tjuven ska själv ha kontaktat sajten efter att ha fått två av pärlorna undersökta och blivit besviken.

28 februari 2015, 18.13

Lupita Nyong'os Oscarsklänning stulen

Den klänning som Lupita Nyong'o hade på sig under Oscarsgalan i helgen har stulits. Klänningen som dekorerad med 6 000 pärlor och är värd motsvarande 1,2 miljoner kronor försvann från skådespelerskans rum på hotellet London West Hollywood. Polisen i Los Angeles har inte gripit någon för stölden.

26 februari 2015, 21.51