Hem
Arkivbild. Monica Hallberg till höger. (TT / Polisen)

Polisen i region Syd måste spara 100 miljoner i år

Polisen i region Syd måste spara uppemot 100 miljoner kronor i år, säger regionens ekonomichef Monica Hallberg till SVT Nyheter Småland. Det kommer främst ske genom neddragningar på personal.

– Budgetramen för i år kommer inte att räcka till. Vi såg tidigare att vi kanske behövde spara 40–50 miljoner i år, men det har tillkommit kostnader, säger Hallberg till tv-kanalen.

Beskedet kommer endast några dagar efter att Klas Friberg tillträtt som ställföreträdande regionspolischef. Den hårt kritiserade tidigare chefen Annika Stenberg avgick i måndags med omedelbar verkan.

Tidigare rapportering

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen