Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Bilden som polisen lade upp på Instagram.
Bilden som polisen lade upp på Instagram. (Stockholspolisen)
Nazistprotesterna i Limhamn

Polisen raderade inlägg om gatsten vid demonstration

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 1 sep. 2014
ANNONS

”Någon har byggt ett monument av några gatstenar som kort tidigare kastats mot poliser, hästar och hundar. En lindrigt uttryckt osmickrande arbetsuppgift, att stå under ett regn av sten, bord, stolar och glasflaskor.”
Så skrev Stockholmspolisen på sitt Instagram-konto efter motdemonstrationen mot nazistiska Svenskarnas parti i Stockholm på söndagen.
Trots att beskrivningen i inlägget, enligt vad Sveriges Radio erfar, stämmer överens med verkligheten raderades inlägget efter några timmar.
– När vi upptäckte det här på kvällen tog vi bort den. Dels därför att den inte stämde överens med verkligheten, dels för att den inte ingick i kommenderingen och den kommunikationsplan vi hade, säger polisens kommunikationschef Varg Gyllander till SR.

ANNONS
Poliser i Stockholm kritiska till ledningens defensiva hållning
radio+text · Sveriges Radio
@polisenstockholm
instagram.com
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Nazistprotesterna i LimhamnStockholmPolisen (myndighet)

Kvinnor döms som ”anförare” i Limhamnskravaller

Totalt sju personer döms till fängelse för våldsamt upplopp i samband med protesterna mot nazistiska Svenskarnas parti i Limhamn i augusti förra året, rapporterar Sydsvenskan. Två av dem – en 24-årig och en 32-årig kvinna – får tillbringa en månad extra i fängelse eftersom de döms som anförare. Den ena kvinnan ska ha manat massorna att ge sig på polisen med en armrörelse, den andra ska ha ropat ”framåt”.

22 september 2015, 14.27

Sju till inför rätta för Limhamnskravaller

Tingsrätten i Malmö ska återigen ta ställning till om motdemonstranter gjorde sig skyldiga till våldsamt upplopp vid nazistiska Svenskarnas Partis torgmöte i Limhamn för ett år sedan. Sju personer åtalas nu på liknande punkter för våldsamt upplopp. Tre av dem pekas ut som anförare, skriver Sydsvenskan. Däribland en 24-årig kvinna och en 32-årig kvinna som ska ha manat till gemensamt angrepp på polisen.

25 augusti 2015, 17.11

Hovrätten dömer tre efter nazistprotest

Hovrätten går tvärt emot tingsrätten och dömer tre personer för våldsamt upplopp efter demonstrationen mot nazistiska Svenskarnas Parti i Limhamn förra året. Männen friades helt i tingsrätten, men hovrätten anser det bevisat att männen angripit ridande poliser, uppger P4 Malmöhus. Det var i augusti förra året som drygt 2 000 personer demonstrerade mot Svenskarnas Parti, varpå tumult uppstod mellan polis och demonstranter. Flera skadades när de hamnade under hovarna på polishästarna, rapporterar nyhetsbyrån TT.

29 juni 2015, 14.11
Flera skadades när de hamnade under hovarna på polishästarna

”Tveksamt om åklagaren gjort rätt som väckt åtal”

Det finns skäl att fråga sig varför åtal över huvud taget har väckts i fallet med de antinazistiska demonstrationerna i Limhamn förra sommaren. Det skriver Aftonbladets Oisín Cantwell i en kolumn om de friande domarna mot tre män. Frikännandet är så kraftfullt formulerat att åklagarens agerande kan ifrågasättas, menar Cantwell som beskriver tingsrättens friande formuleringar som ”syrliga” och ”pedagogiska”.

29 april 2015, 23.04