Polisen topsade över 1 000 personer – har fått en träff
Polisen topsade över 1 000 personer i jakt på den misstänkta gärningspersonen efter att en 60-årig kvinna hittats död vid ett motionsspår i Ulricehamn, skriver Expressen. Vid flera tillfällen utökade polisen antalet personer att kontrollera då de inte fick någon matchning.
Nu – tre månader senare – har polisen fått en dna-träff, men den misstänkte mannen dog tidigare i veckan.
– Vi åkte hem till mannen i tisdags eftersom han inte dök upp trots att han var kallad. Vi topsade honom och i dag fick vi en träff på hans DNA från brottsplatsen, säger Göran Arvidsson, biträdande spaningsledare i mordutredningen, i ett pressmeddelande.
Polisen har inte avslutat mordutredningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen