Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Biljakten i Fredrika

Polisens agerande vid dödsjakten granskas

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 6 nov. 2015
ANNONS

En polis dog och en skadades efter en biljakt i Västerbotten och Västernorrland i veckan. Nu ska polisernas agerande granskas av Särskilda åklagarkammaren för att slå fast om någon av dem kan misstänks för brott.
– De tar ju ställning till om det ska utredas om allt har gått rätt till vid efterföljandet. Trafikolyckan i sig, hur den har skett, utreds av trafikutredare och trafikpoliser som finns i Umeå, säger polisens presstalesperson Peder Jonsson till TT.

ANNONS
Tillståndet för den skadade 28-åriga polisen har förbättrats
TT
Särskilda åklagarkammaren
bakgrund · www.aklagare.se
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Biljakten i FredrikaÅseleVästerbottens länVästernorrlands länPolisen (myndighet)Lag & rättBrott

Polisen som överlevde är på bättringsvägen

I förra veckan dog en polis i samband med en biljakt från Västernorrland som slutade i en sjö i Fredrika i Västerbotten. Ytterligare en polis skadades svårt vid händelsen – hon är nu på bättringsvägen, skriver Västerbottens-Kuriren. ”Rehabiliteringen har redan påbörjats och hennes tillstånd är så pass bra att hon kan vara uppe och röra sig”, uppger polisen på sin hemsida.

13 november 2015, 15.56
Arkivbild.

Flera misstankar mot 25-åring efter olycka

Den 25-årige man som förföljdes av polis i samband med dödsolyckan i Fredrika i Västerbotten förra veckan misstänks för flera trafikrelaterade brott, rapporterar Folkbladet. Flera parallella utredningar sker efter olyckan.

11 november 2015, 13.36

Misstanke om tjänstefel efter biljakten

Chefsåklagare Håkan Roswall har inlett en förundersökning om misstänkt tjänstefel i samband med polisjakten i torsdags, rapporterar P4 Västernorrland. Både bilen som jagades och polisbilen voltade ned i Viskasjön, och den ena poliskvinnan dog av sina skador. Peder Jonsson vid polisen säger till VK att förundersökningen är rutinmässig och görs vid olyckor där poliser är inblandade.

10 november 2015, 13.44
En polis omkom och ytterligare en polis skadades allvarligt