Polisens nya metod: Ge löften till medborgarna
När Sverige vid årsskiftet får en centraliserad polismyndighet är tanken att polisen samtidigt ska bli mer lokal. Just nu håller polisen på att utarbeta löften till medborgarna på orter runt om i landet, rapporterar Dagens Nyheter.
Tanken är att dessa så kallade medborgarlöften sedan ska genomföras över hela landet.
13 kommuner i Sverige testar just nu modellen. I Södertälje är löftet att lösa buskörningen med mopeder och störande fyrverkerier.
– Det här är ett nytt sätt att arbeta som flyttar ned besluten på lokal nivå. Jag tror starkt på idén att stämma av med medborgarna vad som är de viktigaste uppgifterna för att skapa trygghet, säger nya rikspolischefen Dan Eliasson.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen