Hem
Hakkorset, Milanović och Platini. (TT/Wikimedia)

Premiärministern ber om ”förståelse” för hakkors

När Kroatien mötte Italien i en EM-kvalmatch den 12 juni hade någon gjort ett hakkors på gräsplanen. I ett personligt brev ber nu Kroatiens premiärminister Zoran Milanović Uefas ordförande Michel Platini att förbundet inte ska straffa nationens fotboll för hårt:
”Jag förstår att det blir sanktioner mot Kroatien, men jag ber Uefa att visa förståelse. Jag ber er om att inte låta EM 2016 spelas utan de bästa nationernas deltagande”.
Kort efter matchen mot England avslöjades att hela krotatiska landslaget informerats om hakkorset före match, men inte agerat.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen