Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Bråket mellan Lund och Schulman

Regina Lunds svar till Alex Schulman: Jag är synsk

Av Oscar Nelson
Publicerad: 29 jan. 2015
ANNONS

Alex Schulman tycker att skådespelaren Regina Lunds texter måste sluta att publiceras. Det skrev han i sin söndagskrönika i Aftonbladet. Schulman går till attack mot skådespelarens frågespalt i Hänt Extra där signaturen Lotta nyligen frågade Lund om det barn hon förlorat under graviditeten var hennes sista. Regina Lund svarade att fostret i själva verket var Lottas döde far som var på väg att återfödas, men som ångrat sig.
”Någon som är klokare än Regina måste ta ansvar”, skrev Schulman.
Regina Lund har svarat på Schulmans text och kallar det han skriver för en hatkampanj.
”Din artikel har som enda syfte att misskreditera mig. Det hjälper ju tyvärr ingen. Kanske dig och din karriär men knappast någon annan”, skriver Lund.
I kväll medverkar Regina Lund i SVT Debatt.

ANNONS
Se SVT Debatt direkt (22.00)
tv · Sveriges Television
Bråk mellan Regina Lund och Alex Schulman
Göteborgs-Posten
Alex Schulman: Lunds texter måste upphöra att publiceras
krönika · Aftonbladet
Regina Lund: ”Kära Alex”
blogg · finest.se
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Bråket mellan Lund och SchulmanAlex SchulmanRegina LundFilm & tvMedia & reklam

Schulman: ”Regina Lund är galen och måste tystas”

Aftonbladets Alex Schulman är i sin senaste krönika upprörd över att Regina Lund agerar medium i en återkommande spalt i tidningen Hänt Extra. ”Hon kan prata med folk på andra sidan. Hon kan dessutom se in i framtiden, hon påstår till exempel att hon förutspådde tsunamin eftersom hon i barndomen drömde om 'en stor våg'”, skriver Schulman. Han är orolig för att det ”sannolikt finns människor som tar det hon säger på allvar” och menar att Lunds texter genast måste upphöra. ”Regina Lund kan väl sitta på egen kammare och spå sig själv och skriva listor på vilka hon varit i tidigare liv, det skadar väl ingen, men när hon utsätter andra för den här galenskapen så spelar det ingen roll om hon är ond eller aningslös – den rösten måste tystas”, skriver Schulman.

25 januari 2015, 11.03
Alex Schulman och Regina Lund.